שאלות נפוצות

כמה תמציות ניתן לשים בבקבוק טיפולי?

מתוך 38 התמציות ניתן לשים עד 7-8 תמציות שונות. יש מקרים שהמצב הרגשי מאד לא מאוזן והמטופל נמצא בחוויה רגשית קיצונית, אז ניתן לשים 8 תמציות, כאשר אני מוודאת שאין אפשרות לוותר על אף אחת.
מסופר שד"ר באך שם במקרים בודדים 9 תמציות. הרעיון הוא להגיע לכמה שפחות תמציות, כדי שהטיפול יהיה אפקטיבי, וייגע בגורמים.

האם התמציות יכולות להילקח ע"י נשים בהריון / תינוקות / ילדים?

בהחלט! זוהי אחת משיטות הטיפול הבטוחות ביותר. יכולה לסייע רבות לפני ההריון להרגיע פחדים וחששות ואף לתמיכה רגשית לקראת התהליך, בזמן ההריון לשינויים שקורים במהלכו, בזמן הלידה, וכמובן לאחר הלידה לקראת התקופה החדשה בחיי היולדת.
כנ"ל לגבי השימוש לתינוקות וילדים.

האם ניתן לשלב עם שיטות טיפול נוספות?

בהחלט! יש ערך מוסף להגיע למצב בו המטופל נתמך הן ברמה הרגשית והן ברובד הפיזי, ולעתים אני אף מפנה לטיפולים תומכים נוספים על פי המצב בו נמצא המטופל.

האם ניתן לקחת עם תרופות?

כן. יש לוודא שהמטופל לא משתמש בתרופות שבהן יש התוויה של אי שימוש עם אלכוהול, מאחר והתמציות מהולות עם אלכוהול. במצב כזה, ניתן לשים את התמציות במעט מים רותחים, האלכוהול מתאדה וניתן להשתמש בתמצית.

מדוע הרסקיו שידוע כמרגיע לא משפיע עליי?

הרסקיו מורכב מחמש תמציות מתוך ה – 38 תמציות הקיימות. במידה ואין התאמה לאחת מחמשת התמציות לא תהיה השפעה.

כמה פעמים ביום ניתן לקחת מהתמצית?

ההנחיה היא 4 פעמים ביום 4 טיפות כל פעם. זאת הכמות המינימלית, מעבר לזה ניתן לקחת על פי הצורך אותו חש המטופל. אין מצב של "לקיחת יתר".

מדוע לפנות למטפל?

היתרון ללכת למטפל הוא גדול:
* השיחה עצמה מהווה חלק משמעותי בתהליך הטיפולי ובאבחון התמציות.
* יש מישהו שרואה את הדברים מהצד ללא מעורבות רגשית ויכול לדייק בבחירת התמציות, אנחנו תמיד רואים עד המקום בו אנו נמצאים, ומישהו מהצד, הטווח שלו גדול יותר, לפיכך יכולת האבחון יותר מדויקת.
* מתוך חוסר האיזון בו המטופל נמצא, הוא לא תמיד יכול לראות את הדרך החוצה מהמצב שלו, ויכול להיתקע באותו מקום מתוך מחשבה שהוא מתקדם.
* יתרון בכל מה שקורה בשיחה עצמה, קבלת תמיכה רגשית, תהליך למידתי, מודעות, קבלת כלים להתמודדות ביומיום.
* יש למטופל שעה ומקום שהם רק שלו ויש שם מישהו שהוא עבורו בלבד וזו חוויה משמעותית עבור כל אדם.

מה תוקף התמצית?

יש להפריד בין תמצית מרוכזת, אלו שנמכרות בערכת התמציות (כולל הרסקיו), עליהן רשום תוקף. לבין תמצית הניתנת על ידי מטפל, שהיא תמצית מהולה ואורך החיים שלה הוא חודש ימים. בכל מצב יש להקפיד לשמור את התמציות במקום מוצל וקריר. בתנאים אלו התמצית המרוכזת טובה למשך זמן מעבר לתאריך המוטבע עליה. תמצית שהתקלקלה ניתן לזהות על ידי טעם וריח מעופשים, כמו כן הנוזל בה הופך לעכור.

האם צריך להאמין כדי שהתמצית תשפיע?

שאלת מיליון הדולר! ובכן, התמציות אינן פועלות על אוטוסוגסטיה, לראיה תינוקות שמקבלים את התמצית מראים שינוי ואין הם יודעים איזו תמצית הם קיבלו. אך, להצלחת הטיפול אני מאמינה שצריך לבוא באופן פתוח ומאפשר על מנת שהתהליך יצליח. אמונה בסיסית של המטופל הן בעצמו, הן בשיטה והן במטפל היושב מולו, יבטיחו שיתוף פעולה שייתן תוצאות בשטח. מטופל המגיע חשדן וסקפטי, לא יעזור דבר, מאחר ואדם כזה בא עם התנגדויות מלכתחילה, הוא לא ישתף פעולה באופן מלא, וכל שיפור שיהיה לא ייראה מבחינתו. החשדן "מסדר" את המציאות שלו על פי ראייתו. ואם הוא מחפש אי – הצלחה.. זה מה שבסופו של דבר הוא יראה סביבו.

כמה זמן צריך לקחת את התמצית עד שמרגישים שינוי?

ההשפעה תלויה בחוסר האיזון בו נמצא המטופל. לדוגמא, מטופל שקם בוקר אחד והרגיש עייפות כי מסיבה כלשהי הוא לא ישן טוב בלילה. ואז אנו נטפל באופן נקודתי (לדוגמא עם תמצית olive). במצב זה חוסר האיזון אינו קיצוני ולכן השיפור בהרגשה יהיה מיידי. מטופל אחר שמדווח על עייפות בשל עומס עבודה / גידול ילדים ומשפחה / נדודי שינה / רגשות סוערים ולא מאוזנים וכו', במצב זה נצטרך לטפל לאורך זמן כדי לפתור את שורשי הסיבה לעייפות כי חוסר האיזון עמוק עד שזה כבר מצב כרוני, ז"א הפער בין חוסר האיזון לאיזון הוא כה קיצוני עד שלעיתים המצב הופך להיות חלק מ"אישיותו" של המטופל. לדוגמא, אותו מטופל שעייף כבר שנים, לעתים לא ידווח על עייפותו כי הוא כבר למד "לחיות עם זה". במקרה זה, התהליך יהיה יותר ממושך, מאחר ואנו צריכים לפתור ולאזן מצבים רגשיים רבים עד שנגיע לשורש הבעיה ולאיזון המיוחל. בשני המקרים שתיארתי התמציות מתחילות להשפיע מרגע שלוקחים אותן. כאשר חייבות להתקיים שתי הנחות יסוד. האחת, המטפל דייק באבחנתו. השנייה, המטופל מקפיד לקחת את התמציות. מאחר ופעולת התמציות הינה פעולה עדינה היוצרת תנועה פנימית, לא תמיד ניתן להבחין בשינוי כי האיזון הופך להיות חלק מהאדם. לדוגמא, מטופל שמדווח על כעסים, בטיפול הבא הוא יכול לומר "אני אומנם לא כועס אבל זה לא בגלל התמציות, אלא בגלל שאף אחד לא הכעיס אותי". זאת אומרת, שהשינוי המתרחש הפך להיות חלק מחוויית ה"אני" המאוזנת, וכך גם השינוי בתגובות הרגשיות אותן חווה המטופל.

מה קורה כשמפסיקים לקחת את התמצית?

בעיקרון איפה שעצרנו בתהליך, עם זה המטופל נשאר. מטרת הטיפול היא לגעת בגורם ולא רק בסימפטום. אם מפסיקים לקחת את התמציות כשאנו בתהליך שטיפל רק בסימפטום, יש לקחת בחשבון שהגורם עדייו קיים והוא יכול ליצור חוסר איזון נוסף. ככל שהטיפול ייגע בגורמים ובשורש הבעיה, אזי אנו יוצרים בסיס איתן של שינוי.

האם ניתן להתמכר לתמצית?

ממש לא! התמציות לא גורמות לתלות פיזית או התמכרות נפשית. מטופל כן יכול לדווח שהוא מרגיש שהוא יותר "צריך" כרגע את התמצית, אבל זה תלוי בחוסר האיזון בו הוא נמצא. משול הדבר לאדם הסובל מכאב ראש, ברור שהצורך באקמול יותר גדול בזמן כאב הראש מאשר כשאין כאב. אותו הדבר ברובד הרגשי. ברגע של חוסר האיזון אנו זקוקים ליותר לתמיכה מאשר בזמן שאנו מאוזנים. אוסיף ואומר שהרבה מאד פעמים מפסיקים לקחת את התמצית באופן פשוט וטבעי כשאין בה צורך. פתאום מטופל מדווח ש"שכח" לקחת את התמציות והוא מרגיש שהוא לא צריך יותר. לרוב זו אינדיקציה שהמצב מאוזן. להוציא בחשבון מצבים של שכחה שנובעת מחוסר איזון של אנשים שכחנים:-).

האם ניתן לשלב בין פרחי באך והומאופתיה?

תלוי את מי שואלים. מבחינת הטיפול בפרחי באך, אין בעיה לשלב עם שיטות טיפול אחרות. מבחינת ההומיאופתים הקלאסיים, יש הנחיה לא לשלב בעיקרון שום טיפול נוסף. מה ההבדל בין פרחי באך להומאופתיה? גם ד"ר באך וגם ד"ר סמואל הנמן (1843 – 1755) מגלה ומפתח שיטת ההומיאופתיה האמינו בטיפול באדם ולא רק במחלה. מכאן, כל אחד מהם לקח את ההבנה והנחת היסוד הזו הזאת לכיוון אחר.
ההבדלים העיקריים בין פרחי באך להומיאופתיה: 
הומיאופתיה – "דומה בדומה ירפא".
פרחי באך – כדי להביא לריפוי נשלים את האיכות החסרה. לדוגמא, אדם המדווח על רגליים קרות – ההומיאופת ישלח אותו לחמם את רגליו בכך שהוא ימליץ לו לשים את רגליו באמבטיה קרה, בכך יאלץ את הגוף לחמם את הרגליים. המטפל בפרחי באך ישלח אותו לחמם את רגליו בכך שהוא ימליץ לו לשים על רגליו גרביים עבות וחמות.

שתי השיטות עובדות על עיקרון של דילול התרופה הניתנת למטופל. בהומיאופתיה יש דילולים שונים בהתאם למצב. בפרחי באך יש את אותו דילול לכל המצבים המדווחים.
בפרחי באך יש 38 תמציות המופקות מעולם הצומח (למעט תמצית אחת) וכל התמציות מופקות מצמחים שאינם רעילים. בהומיאופתיה יש מאות תרופות כאשר השימוש הוא כמעט בכל חומר, צמחים (גם הרעילים מביניהם), מינרלים, מתכות וכו'.
בפרחי באך נטפל במה שקורה כאן ועכשיו, נתחיל מהסימפטום ונגיע לגורם. דומה הדבר לקילוף בצל שכבה אחר שכבה עד הגעה לליבה. בהומיאופתיה (קלאסית) המטפל יחפש את הגורם בבסיס הבעיה, ז"א באבחון ינסה לאתר את הליבה של הבצל ואליה יכוון את הטיפול.
בפרחי באך הטיפול ייגע ברובד המנטאלי והרגשי, אין תמציות למצבים פיזיים. מצבים פיזיים שידווחו ייקחו את השיח הטיפולי לרובד הנפשי. בהומיאופתיה יש תרופות למצבים פיזיים, ויש גם חשיבות בתשאול לאופן הביטוי הפיזי של המחלה.
בפרחי באך יש חשיבות לשיחה ככלי לפיתוח מודעות וחווית למידה של המטופל את עצמו. בהומיאופתיה השיחה היא על מנת להגיע לתרופה המתאימה.