מהם פרחי באך

שיטת הטיפול בפרחי באך קרויה ע"ש דר' אדוארד באך (1886-1936), רופא בריטי נודע אימנולוג ובקטריולוג מצליח ביותר, שלמרות הצלחתו חש חוסר שביעות רצון. עבורו מחלה לא הייתה רק חוסר תפקודו של הגוף כי עם חוסר הרמוניה בין הגוף לנפש. סימפטומים גופניים הנם תוצאה של מצב נפשי בלתי מאוזן.

סיסמתו של דר' אדוארד באך הייתה "טפל באדם ולא במחלה" - הוא הניח שמה שגורם למחלה הוא מצב לא מאוזן של הנפש כגון, צער, פחד, חוסר סיפוק נפשי, חוסר סבלנות, עצבות וכו'.

דר' באך היה רופא שראה את הקשר בין מצבם הרגשי של המטופלים ובין מצבם הפיסי. וראה שמה שמשפיע על אופן התנהלות המחלה הוא מבנה האישיות של מטופליו. הסתכלות הוליסטית על האדם, מה שבזמנו לא היה ברור לעומת ימינו.

דוגמא - במחלת השפעת, כאשר מס' רב של אנשים ילכו לרופא עם אותו סימפטום, הסבירות שהם יקבלו את אותן תרופות (פחות או יותר) היא סבירות גבוהה. אבל בזמן מחלה, כל אדם מגיב באופן שונה למה שעובר עליו, לדוגמא - אדם אחד אוהב פינוק, האחר רוצה שקט ומנוחה, השלישי למרות המחלה ממשיך ללכת לעבודה וכו', הרביעי מתנהג כהיפוכונדר ולא יוצא מהמיטה. ז"א אם כל אחד מגיב באופן שונה, הטיפול צריך להיות אינדבידואלי. ואת זה חיפש דר' באך. שיטה פשוטה לטיפול, ונגישה לכל אחד גם ללא ידע רפואי, שיטה לא פולשנית ופשוטה להבנה ויישום.

לדר' באך הייתה הערכה רבה לתחום ההומאופתיה, עם זאת הוא סירב לקבל את ההנחה ההומאופתית ש"דומה מטפל בדומה" - הוא הסכים ש"דומה מחזק דומה", "דומה דוחה דומה" - אך לדעתו בחשיבות הריפוי הנכון וההגיוני "דומה אינו יכול לטפל בדומה" - כי בריפוי אמתי אנו צריכים תמיד לחפש את "הטוב שיביס את הרע" - כדבריו. "אהבה תרפא שנאה, אור יבטל חושך לכן אנו צריכים להימנע מרעלים, מדברים מכאיבים ולהשתמש בדברים מועילים וטובים".

ד"ר באך שאף למצוא דרך טבעית ושיטת טיפול שלא תהיה כואבת ופולשנית. הוא חש שצמחים יספקו את הדרך הטובה ביותר לשאיפתו זו, וכך החל לחקור את עולם הצמחים. הוא האמין שבטבע קיים כל מה שנחוץ עבורנו, מזון, שתייה ולכן גם התרופות, לכן הוא התחיל ללמוד את עולם הצומח, וחקר צמחים רבים.

דר' באך החל לחפש אחר "תרופות לנפש" אשר ישפיעו על הסיבות למחלה הפיסית. מאחר שדר' באך היה אדם רגיש בצורה בלתי רגילה, במסעו לחיפוש תרופות הוא אסף פרחים - הניחם על לשונו ואם יכולת רגישות מדהימה הוא היה מסוגל לחוש את האפקט של אותו צמח על הנפש והגוף. במחקריו הוא גילה שלמים יש יכולת "זיכרון" של איכויות כל חומר ששמים בהם, ומפה צצה ההבנה על שיטת טיפול אנרגטית שלא יהיה חומר כימי, אלא דילול אנרגטי. עד עצם היום הזה, אופן הפקת התמציות והשימוש בהן, נשארו נאמנים למורשת אותה השאיר אחריו.