מאמרים מקצועיים

אוקטובר 2010

כמטפלים אנו לומדים לשים דגש באבחון כיצד לזהות את חוסר האיזון בו נמצא המטופל. אנו מקשיבים לדברי המטופל לומדים כיצד לשאול את השאלות המתאימות ודרכן להתאים את התמצית המתאימה לאותו חוסר איזון הקיים אצל המטופל, כאשר הדגש שלנו הוא על הפרטים שמרכיבים את התמונה השלמה. לדוגמא אם מטופל מדווח לנו על עייפות, אנו ננסה לזהות איזה סוג של עייפות, האם ממקור פיזי ואז נתמוך בו עם תמצית ה- Olive או שזו עייפות ממקור נפשי שאז תינתן לו תמצית ה- Hornbeam וכו'.

הדגש שלנו ושל המטופל הוא בחוסר ושם אנו נימצא.

אני רוצה להציע דרך הסתכלות נוספת מכיוון אחר, כשמטופל יושב מולנו הוא מספר לנו סיפור, אם נישאר לרגע מחוץ לסיפור נקשיב לדבריו כמכלול ולא ננסה להיכנס ו'לפרק' את הסיפור לתמציות, נגלה שלסיפור יש אנרגיה. ומה כוונתי, כשמטופל יושב מולי אני מנסה לזהות איזו איכות תשלים את המקום החסר בו נמצא המטופל, וההסתכלות שלי היא על פעולת התמצית ועל הכיוון האנרגטי הטמון בחובה. מאחר ודרך הפקת התמציות היא אנרגטית, נקודת ההסתכלות שלי הופכת לכזו.

בהקשבה לסיפור של המטופל אני שואלת את עצמי מס' שאלות:
מה הכיוון של הטיפול?
מה בעצם המטופל מספר לי ולאן הוא רוצה להגיע?

אני מתבוננת על התהליך באופן כללי ומנסה לזהות מעבר לתמיכה, איזו איכות אנרגטית המטופל צריך כרגע, האם צריך לבחור תמציות שירימו ויאספו את המטופל? האם תמציות מחזקות? האם תמציות שיסייעו לפזר אנרגיה הכלואה במרחב הרגשי של המטופל וייצרו מאין 'הארקה'? האם תמציות שיאפשרו למטופל לשהות בשקט ולהכיל את מה שהושג כבר או האם לשים דגש על תמציות שיניעו קדימה לשינוי?

וכשאני מתבוננת ומקשיבה לסיפור של המטופל אני מנסה לזהות את הכיוון האנרגטי, את התנועה שאותה תמצית מביאה למרחב שלו ובכך מאזנת אותו.

לתמציות יש מס' כיוונים אנרגטיים של פעולה:

תמציות שמבחינת פעולתן הכיוון האנרגטי הוא כלפי מעלה כגון, Sweet chestnut, Gorse

תמציות שמבחינת פעולתן הכיוון האנרגטי הוא כלפי מטה כגון, Aspen, Rock rose, Clematis

תמציות שמבחינת פעולתן הכיוון האנרגטי דוחף קדימה כגון, Wild rose, Larch, Chestnut bud

תמציות שמבחינת פעולתן מכוונות את האנרגיה פנימה כגון, Cerato, Agrimony

תמציות שמבחינת פעולתן יפזרו את האנרגיה החוצה כגון, Heather, Chicory

תמציות שמבחינת פעולתן האנרגטית מחזקות את קו האמצע כגון, Centaury, Mimulus, Scleranthus

תמציות שמבחינת פעולתן האנרגטית ייצרו מאיין "הארקה", כגון, Holly, Impatiens, Vervain

וכמובן, יש תמציות שלהן מס' פעולות מאזנות, ולכן, יכולות להימצא בכמה קטגוריות. כגון, Heather שפעולת התמצית 'מפזרת' את האנרגיה, ומאפשרת למטופל פחות להתעסק בעצמו ולהכניס חוויות חדשות לתוך המרחב האישי שלו, ובאותה נשימה התמצית גם מחברת את האדם לעצמו ומאפשרת לו להיות עם עצמו ולהכיל את התכנים שקיימים בו ובכך מכוונת פנימה.

דוגמא נוספת זו תמצית ה- Cerato שמאזנת את הצורך באיסוף אינפורמציה ואישור מהסביבה, ולכן היא תתאים למצב שבו צריך להפנות את ההקשבה פנימה, אך באותה נשימה מלמדת את המטופל כיצד לסמוך על הידיעה הפנימית שלו ולכן התמצית גם תחזק את קו האמצע.

היות והטיפול הוא נקודה על רצף תהליך, בכל מפגש טיפולי אני אבחן מחדש את מה שעבר על המטופל מהמפגש האחרון בינינו לבין המקום בו הוא נמצא כרגע, ואתן את תמיכה המתאימה לכאן ולעכשיו. כאשר לעתים מה שיתאים זו שימת הדגש על הסיפור הכללי ולעתים יהיה את המקום והצורך להתמקד בפרטים עצמם ולהעמיק בהם.