מאמרים מקצועיים

פברואר 2011

כאשר מטופל פונה לטיפול, הוא רוצה ליצור שינוי בחייו. כל שינוי יגרום לתנועה קדימה, מהמקום בו המטופל נמצא בתחילת התהליך אל המקום אליו הוא שואף להגיע. כדי שתיווצר תנועה חייבת להיות יציבות. חשוב שהמטפל ידאג שלפני כל צעד קדימה שתי הרגליים של המטופל יהיו "נטועות ויציבות בקרקע".

איך יוצרים את היציבות הנחוצה ומה היא כוללת בתוכה?

כדי שנוכל לצאת לדרך אנו זקוקים למטרה שלרוב המטופל מגדיר אותה לעצמו. גם אם המטופל לא יודע מה מטרתו בטיפול, בד"כ הוא יודע לתת למטפל את המידע על מצבו הנוכחי, ולאן הוא לא רוצה להגיע. ככל שהדבר ניתן, אופן הגדרת המטרה ובירורה ע"י המטפל היא חלק חשוב בתחילת כל טיפול.

מרכיב חשוב נוסף בתחילת טיפול הוא בדיקת האנרגיה הזמינה שיש למטופל לתהליך. האנרגיה חשובה ליישום התהליך ושומרת על יציבות המטופל מול השינויים העומדים לקרות לו בתהליך הטיפולי. האנרגיה לה זקוק המטופל מורכבת משתי אבני יסוד מהמהווים את הבסיס מבחינת הצרכים הפיזיים של הגוף והם: תזונה ושינה.

תזונה – "הדלק של גופנו"! מצב אופטימאלי הוא שגופנו מקבל 3 ארוחות מלאות ו- 3 ארוחות ביניים ביום המספקות לו את האנרגיה הנחוצה. תזונה לא מאוזנת או תת תזונה מובילים את גופנו למצב של חוסר אנרגיה. חשוב להעלות את חשיבות התזונה בפני המטופל אפילו שמדובר בתהליך טיפולי רגשי, כי הגוף הוא זה שמכיל את רגשותינו ותזונה לא טובה משפיעה על המצב הרגשי שלנו. וכך, כבר בתחילת הטיפול המטופל מקבל על עצמו את האחריות בתחום התזונה.

שינה –"המצבר של גופנו"! כבר בתחילת הטיפול חשוב לברר את איכות השינה של המטופל: אופן ההרדמות, רציפות השינה ובאיזה מצב אנרגטי המטופל מתחיל את יומו. לעתים עייפות היא מצב כרוני שרוב האנשים "לומדים לחיות איתו". המטופל חושב שעייפות היא חלק "ממציאות חייו", ורבים מהמטופלים לא מעלים על דעתם להעלות את נושא השינה כחלק חיוני משינוי שצריך להתרחש תוך כדי הטיפול.

כשחסרה אנרגיה בסיסית של מזון ושינה יש השפעה ברבדים שונים, להלן מס' דוגמאות:

ברובד הפיזי – בחילות, סחרחורות, רעד, כאבי ראש ועוד.

ברובד הרגשי – עצבנות (Impatiens), התפרצויות (Cherry plum), כעסים (Holly), רגישות יתר (Walnut), בכי מתוך ייאוש של מותשות / רעב (Sweet chestnut ,Olive) חוסר יכולת להתמודד עם סיטואציות וקשיים יומיומיים (Gentian) ועוד. 

ברובד המנטאלי – שכחה, חוסר ריכוז, ניתוקים במחשבה, בלבול, קושי בקבלת החלטות
(Clematis, White chestnut, Wild oat, Scleranthus) ועוד.

בחלוקה של האדם לרבדים: פיזי – רגשי – מנטאלי – נשמה. הגוף הוא הבסיס המכיל את כל החלקים.
המטפל צריך לברר עם המטופל האם הוא נרדם בקלות או שיש לו טרדות כגון
(White chestnut, Scleranthus).
האם השינה רציפה או שרעשים מפריעים לו (Walnut), לעתים הרעשים שבראשו הם שמעירים אותו
(White chestnut). האם הגוף נינוח (Impatiens, Vervain).

המטפל צריך לברר מדוע המטופל שוכח לאכול. האם יש נתק מהרובד הפיזי (Clematis), האם יש לו דימוי עצמי נמוך והוא רוצה לרזות (Crab apple), האם הוא לא מספיק חשוב לעצמו (Larch, Centaury), למה אין לו זמן (Impatiens) וכו'. לכן, בתחילת הטיפול, המטופל יקבל תמציות שיתמכו בבסיס הפיזי: איכות שינה, הירדמות מהירה, שינה מלאה, רצופה, שקטה ויקיצה מלאת אנרגיה וחיוניות.

לסיכום, תהליך נפשי / רוחני משול לבניית בניין רב קומות: ככל שנשאף לבנות בניין גבוה יותר כך נידרש להעמיק את יסודות הבניין שלנו. כך גם בתהליך נפשי/רוחני, אם ברצוננו לקיים תהליך נפשי/רוחני עמוק ומשמעותי, חשוב שנטפל קודם ביסודות גופנו שהוא טיפול בגוף הפיזי. הטיפול הנכון בגופנו ייצור יציבות המאפשרת צמיחה, למידה, התפתחות, ושינוי עמוק ויסודי.