מאמרים מקצועיים

מרץ 2011

כאשר אישה רוצה להיכנס להיריון, גופה ונפשה חווים חוויות ייחודיות בעלות עוצמה המשפיעות עליה ועל הסובבים אותה. התהליך מחולק למספר שלבים: טרום היריון, מהלך ההיריון, לאחר הלידה.

טרום היריון – נשים הרוצות להיכנס להיריון עוברות שינויים רגשיים ופיזיים. הטיפול בתמציות פרחי באך יכול לעזור לנשים הרוצות להיכנס להיריון לתמוך ולאזן את המערכות השונות.

מהלך ההיריון – התמציות יכולות לתרום ולעזור בהתמודדות עם פחדים, דאגות וחששות שעולים לקראת הלידה: פחדים על העובר (Red chestnut), חששות מהלידה ומהכאב (Mimulus, Rock rose, Aspen), מחשבות על העתיד לאחר הלידה (Clematis, White chestnut), השינוי בחיים לאחר הלידה (Walnut), הפחד מהאחריות להיות אֵם (Mimulus, Larch), פחד מאובדן עצמאות, שינויים הורמונאליים (Walnut), שינוי פיזי של הגוף המשתנה בשל העלייה במשקל (Crab apple) ועוד.

לאחר הלידה – המציאות שאחרי הלידה מצריכה טיפול וחיזוק של בני הזוג: הסתגלות למצב החדש הן ברובד האישי של היולדת והן בתא המשפחתי החדש (Walnut). תמיכה פיזית במצבי עייפות (Olive, Elm), שינויים הורמונאליים ורגשיים (Walnut), דיכאון לאחר הלידה (Gentian, Gorse, Sweet chestnut), דימוי גוף (Crab apple), התמודדות עם הסתגלות לנושא הנקה ו/או היעדרה (Walnut, Pine) ועוד.

בשלב מאוחר יותר לאחר הלידה צריך להתמודד עם חזרה למעגל העבודה: קונפליקטים רגשיים שעולים בשילוב בין קריירה ואימהות, הקושי הרגשי הכרוך בשליחת הילד למסגרת טיפולית מעון / גן. שילוב מתיש של קריירה ובית.
(Olive, Elm, Oak, Chicory, Pine).

גם בן הזוג זקוק לתמיכה בשלבי ההיריון והלידה. בן הזוג עובר בעצמו תהליך שטומן בחובו פחדים וחששות. התמציות יכולות להקל בנושאים רבים: פחד להתעלף בחדר לידה (Mimulus, Rock rose, Clematis), לא להיות מסוגל לתמוך בבת הזוג (Elm, Larch), הפחד לבריאותה של בת הזוג (Red chestnut), פחד מההורות ומהאחריות הכלכלית החדשה (Elm, Oak), פחד שהתינוק "יתפוס את מקומי" ויביא לריחוק (Chicory), היעדר באינטימיות ויחסי מין ועוד.

בשעה טובה ומוצלחת הצטרף תינוק חדש למשפחה, המהווה עולם ומלואו. כפי שההורים זקוקים לתמיכה כך גם התינוק. התמציות יכולות לתמוך בתינוק בשלבי הגדילה השונים אותם הוא חווה: שלבי הינקות – תהליך הלידה, ברית מילה, הקשר בין האֵם לתינוק, בעיות בשינה, כאבי בטן, בקיעת שיניים, גמילה מהנקה / חיתולים ועוד.
שלבי הילדות – קנאה בין אחים במשפחה, גבולות הורים / ילדים, הפרעות קשב וריכוז, פחדים, הרטבה, חוסר ביטחון ועוד.

תיאורי מקרה:

1. מטופלת בשנות השלושים לחייה, נשואה, הגיעה לטיפול כדי לרפא את משקעי ילדותה. היא לא רצתה להיות אֵם כי פחדה לשחזר באימהות שלה את מה שחוותה מהוריה כילדה קטנה. התהליך הטיפולי התמקד בשני נושאים עיקריים. ריפוי העבר והתמודדות עם פחדים לקראת העתיד. במהלך חודשי הטיפול טיפלנו ברבדים שונים והיו מספר תמציות שחזרו על עצמן:

Star of Bethlehem – התמצית העלתה על פני השטח טראומות ילדות. החל תהליך ריפוי תוך התמודדות עם זיכרונות ילדות. המטופלת הצליחה לגעת בדברים, להכיל אותם וללמוד להגיב ביומיום מתוך מקום בוגר והגיוני ולא מתוך חוויה של ילדה פגועה ומפוחדת.

Honeysuckle – התמצית עזרה להיפרד מהסיפור האישי של המטופלת, להשתחרר מזיכרונות וחרטות שעדיין מלווים אותה.
Clematis – התמצית טיפלה בפנטזיה הילדותית של ילדות מושלמת אחרת.
Mimulus, Rock rose, Cherry plum, Larch – קבוצת תמציות שטיפלה במכלול של פחדים וחוסר ביטחון מול חווית ההורות: פחד לאבד שליטה, לא להיות אֵם מספיק טובה, לא לדעת איך להיות הורה, פחד לשחזר את ההורות של הוריה, פחד מהאחריות הכרוכה בצעד שכזה שממנו אין חזרה!
Holly, Willow, Pine, Rock water – מכלול תמציות שמטרתן ליצור חוויה של שלום וסליחה כלפי הוריה וכלפי עצמה. לעזור לה להבין שהעבר שלה עיצב את אישיותה בהווה, ושהיא אדם בוגר, נפרד מהוריה, היכולה להתמודד עם העבר

2. מטופלת בשנות העשרים לחייה, נשואה, הגיעה לטיפול כי אין לה וסת כבר שנים כתוצאה מהפרעות אכילה מהם סבלה בצעירותה. שנים רבות סבלה מאנורקסיה ושנאה עצמית גדולה. הטיפול התחיל מהבעת רצונה להיכנס להיריון. כדי להצליח בעניין צריך להביא את הגוף למצב בריא ולמחזור חודשי סדיר ותקין. הוחלט לשלב טיפול פיזי בגוף על מנת להבריאו ולהכינו להיריון וזאת במקביל לתהליך הנפשי. מאחר והמטופלת חוותה נתק מהגוף שלה (clematis) ולא אהבה את מראהו
(crab apple) התחלנו עם טיפול במגע מינימאלי, רפלקסולוגיה (מגע רק בכפות הרגליים, "מרוחק" מהגוף, לא מאיים). כמו כן המטופלת הופנתה לתזונאית שתתאים לה תזונה ותתחיל למלא את החסרים של הגוף.
הטיפול התמקד בדימוי הגוף והתנהגות יותר סלחנית וחומלת שלה כלפי עצמה (Crab apple, Rock water).
טיפול בטראומות, שהגוף חווה בעבר בשל אי הזנתו (Star of Bethlehem). התייחסנו לפחדים הקשורים בהיריון: פחד משינוי הגוף בזמן ההיריון וההשמנה שתבוא בעקבות הכניסה להיריון (Crab apple). כשהמטופלת הרגישה טוב יותר עם עצמה וגופה, החלפנו את הרפלקסולוגיה בטיפול גוף מלא, שיאצו (טיפול על כל הגוף אך מבלי לחשוף אותו). במקביל לטיפולים הפיזיים טיפלנו בחוויות הרגשיות שעלו מתוך הטיפולים הללו. מה קורה לה כשנוגעים בה? איך זה מרגיש? עלו פחדים, ותחושת חוסר נוחות
(Mimulus, Crab apple, Walnut).
בהמשך היא הופנתה לעיסוי (גוף מלא וחשוף). בטיפולים הללו עלתה תחושה של בושה גדולה מהגוף ורתיעה ממגע
(Crab apple, Walnut).
במקביל לאיזון הרגשי הגוף הבריא המחזור החודשי חזר והיא נכנסה להיריון המיוחל.