מאמרים מקצועיים

ספטמבר 2011

מי לא מכיר בחשיבות הערך העצמי?!

ידיעת היכולות שלנו והפוטנציאל הטמון בנו הינם כוחות בסיסיים עליהם נבנית ונשענת האישיות שלנו. הערך העצמי שלנו נבנה מיום היוולדנו ממה שאנו סופגים מדמויות משמעותיות בחיינו, בראש ובראשונה ההורים שלנו. אנו מושפעים מדברים שנאמרים לנו ע"י מחנכות שלנו בגן ובבית הספר, מהיחס שאנו מקבלים בחוגים ובמפגשים חברתיים ובכלל כל מפגש עם אנשים יוצר התמודדות הבונה אותנו או לחילופין פוגעת בנו.

הורה, המעודד את ילדו להתמודד עם קושי ולנסות שוב למרות אי הצלחה ותחושת תסכול, מאפשר את הבנייה של אותו כוח ערכי מאוזן. המסר המועבר לילד הוא "אתה מסוגל!" "אתה יכול!" ומסר זה בונה ערך עצמי מחוזק. הורה, שמזדהה עם הקושי של ילדו ולא מסוגל להכיל את הבכי או כעס התסכול שלו במפגש עם כישלון ומוותר לו, מעביר מסר של "אתה לא יכול!" "זה קשה מדי ליכולות שלך" ובכך הערך העצמי נחלש.

כאשר האגו שלנו מאוזן יש לנו את היכולת לחזור ולהישען פנימה אל אותו עצמי בסיסי. זהו נתון מאד משמעותי לחיים, כי הוא מאפשר תהליך של למידה והתפתחות במפגש שלנו עם העולם שסביבנו. כאשר האגו אינו מאוזן היכולת שלנו לשמוע ביקורת, לחוות כישלונות יכולה למוטט את העצמי שלנו. במצב כזה התגובה שלנו תבוא מתוך חולשה ותתבטא בתוקפנות או לחילופין בהתגוננות וקריסה לתוך דיכאון וייאוש.

פרחי הבאך יכולים לעזור בטיפול בחוסר האיזון המוזכר לעיל, וזאת על ידי תמצית ה- Larch. על פי החלוקה של ד"ר באך, תמצית זו נמצאת בקבוצת התמציות המטפלות ב"דיכאון, דכדוך וייאוש". יכולנו לשייך את התמצית הזו לקבוצת התמציות של "פחדים" (ההגדרה של תמצית ה- Larch היא – מאזנת מצבים של פחד מכישלון), אך ניתן לראות את העומק, שטמון במהות הבסיס של התמצית:

במצבים של חוסר איזון ההשפעה של תמצית ה- Larch לא מתבטאת רק מפחד הכישלון. הפחד קיים על פני השטח במפגש עם מצבים ביומיום, אך התחושה העמוקה יותר מגיעה מערך עצמי נמוך, שגורם לקושי וחוסר מימוש עצמי ולתחושה עמוקה של חוסר הצלחה. הרגשה זו גורמת לעתים לאי-עשייה ולתחושה של כבדות ותקיעות. זהו מצב שיכול להוביל להרגשת דיכאון וייאוש, תחושה של פספוס ואי הגשמה עצמית.

אחד הדברים הבסיסיים שניתן לאזן בעזרת תמצית ה- Larch היא את הרגשת הכישלון, אי מימוש וכו'. כאשר משלבים את לקיחת התמצית עם השיח הטיפולי ניתן להביא את המטופל להבנה שבמהלך חייו הוא ייתקל במצבים של כישלונות. חשיבות הכישלונות גדולה כי זו הדרך ללמוד! ניסיונות חוזרים ונשנים, אימון והתמודדות עם קשיים וכישלונות יוצרים את חווית ההצלחה!
לדוגמא, כאשר אדם מתחיל להתאמן, בתחילה השריר חלש, ולכן היכולת שלו לבצע תרגיל מסוים קטנה ומוגבלת. הוא חווה תחושת קושי, כאב על גבול הבלתי נסבל. אבל ככל שהוא מתמיד ומאמן את השריר, הוא מתחזק ומסוגל להתמודד עם האימון.
תהליך דומה מתרחש ברובד הרגשי: ככל שאדם מנסה ולא מצליח, אך מתמודד עם תחושת התסכול שבכישלון ומנסה שוב ולא מוותר, הוא משפר את יכולתו וסיכוייו. הדבר יוצר חוויה פנימית תומכת ומעצימה שאליה הוא תמיד יכול לחזור ועליה הוא יכול להישען כבסיס איתן של תחושת יכולת ומסוגלות ומכאן ללא קשר לתוצאה, החוויה שלו תהיה חוויה של הצלחה ולא של כישלון!