מאמרים מקצועיים

דצמבר 2011

הורים רבים פונים אלי לקליניקה בבקשה שאטפל בילד שלהם. הפנייה לטיפול נובעת מסיבות שונות: הורים שרואים את ילדם מתקשה בתחומים כמו לימודים, חברים, הסביבה המשפחתית הקרובה ועוד. הורים שחווים קושי אישי עם ילדם ורוצים לפתור את המצב.

מערכת היחסים של הורים עם ילדם לא פשוטה מעצם קיומה. לצד אושר וסיפוק רב מחוויית ההורות, יש בה אתגרים, התמודדויות, שיקופים, עימותים – והכול מתרחש על בסיס יומיומי. בתהליך הגידול של ילדם ההורים נתקלים שוב במצבים שהיו להם קשים כילדים, רק שהפעם הקושי בא לידי ביטוי אצל ילדם. האינסטינקט ההורי מנסה "לחסוך" מהילד את הקושי אותו הם חוו כילדים, ולמעשה ההתמודדויות ובעיות הילדות, שההורים חוו כילדים, צפים ועולים על פני השטח, כאשר הילד שלהם מגיע לאותו שלב בחייו, וחווה התמודדות עם קונפליקטים כאלו ואחרים.

הטיפול בפרחי באך נחלק לשני שלבים:

שלב ראשון פגישה עם ההורים (ללא הילד). ההורים מעלים את הסיבות שהביאו אותם לפנות לטיפול. אני נותנת להורים את הכלים להכין את הילד לטיפול, כי שיתוף הפעולה שלו הכרחי להצלחת התהליך (הן בשיחה והן בלקיחת התמציות). ההורים מזהים בעיה מוחשית בעיני הילד שמפריעה לו ושהוא ירצה לטפל בה ואיתה יתחיל הטיפול.

שלב שני פגישה עם הילד עצמו. הילד מגיע לטיפול מתוך הבנה ומודעות לבעיה שמפריעה לו. חשוב לציין, שהבעיה היא של הילד ולא של ההורה. רק כך אפשר להבטיח שיתוף פעולה.

האחריות לטיפול נתונה בידי ההורים עצמם. אני ממליצה להם לעבור תהליך עצמי בו הם מקבלים כלים להתמודד עם הילד מתוך עבודה פנימית. בדרך זו הם מטפלים בכל אותם מקומות לא מאוזנים, שאיתם הם הגיעו להורות.

הורים שרוצים שרק הילד יטופל מסיבות שונות ומגוונות כמו: "הילד יותר חשוב ממני, תתחילי איתו ואם יהיה שינוי אני אצטרף, אין לי זמן, אני לא הבעיה, אין לי כסף" וכו'. למעשה מתחמקים מאחריות למצב הנתון. זהו מצב בעייתי ולא נכון עבור הילד מהסיבות הבאות:

- הילד מקוטלג כ"בעייתי". הוא זה שצריך לטפל בו. (ראיתי מקרים שילד "בעייתי" היה "דֶבֶק" להורים, שהזוגיות שלהם הייתה עמוסת בעיות, והטיפול בו היווה מפלט מהתמודדות עם הבעיות בזוגיות).

- בטיפול חד צדדי אין הסתכלות מערכתית על הדברים, והבעיה תמיד קשורה לשני צדדים.

- גם הילד הכי מאוזן, שיחזור הביתה והוריו אינם מאוזנים, יחזור להיות לא מאוזן בשלב כזה או אחר, מפני שהוא תלוי לחלוטין בהוריו והם משפיעים עליו.

- הציפייה של ההורים, שהילד ישתנה ובעקבות זאת ישתנה המצב בבית גורמת לאחריות כבדה מאד ולא מוצדקת על כתפי הילד.

- אם אין לקיחת אחריות הורית על המצב ועל ניהול המשפחה, ההורים נשארים "קורבן" של הילד שזהו מצב מעוות ולא תקין במערכת משפחתית.

הורים שמשתפים פעולה ומתגייסים לעשות שינוי משפחתי/מערכתי מנהלים את התהליך במקביל. מפגש אישי עם הילד ובמקביל מפגש עם ההורים. הילד עצמו לא עובר תהליך, הוא מטופל מתוך מטרה לאזן אותו. לעתים, אני משלבת מטפל נוסף, שמתמחה בטיפול רגשי בילדים.

תוך כדי התהליך רואים איך חוסר האיזון של צד אחד משפיע על השני והדברים מתבהרים ומטופלים.

להלן דוגמאות למצבים לא מאוזנים ודרך הטיפול בהם:

1. הורים תובעניים / שתלטנים / נוקשים שאין בהם הקשבה. הם ביקורתיים ומטילים מרות באופן דורסני. מולם עומד ילדם שכל רצונו לרָצות אותם. הוא מפוחד וחסר ביטחון והערכה עצמית.
הטיפול בהורים יתמקד על איזון השתלטנות, ריכוך עמדות, גמישות, הטלת סמכות ללא שתלטנות, הקשבה, יכולת הכלה ותמיכה בקשיים של הילד (Beech, Vine, Chicory, Rock water).
בילד נחזק את הביטחון העצמי, אומץ, אמונה בעצמו תוך גבולות מול סביבתו
(Centaury, Lach, Cerato, Walnut, Rock rose, Mimulus) .

2. ילד שתלטן להורים שתלטניים, שהדיאלוג ביניהם טעון ויכוחים, צעקות והמלחמות בבית בלתי פוסקות. הטיפול בשני הצדדים יהיה דומה: איזון השתלטנות, גמישות, לימוד הקשבה, תקשורת ולכבד כל צד.
(Vine ,Rock water, Chicory), ההורים ילמדו איך להביא סמכות הורית מבלי להיכנס ל"פינות" ומלחמות.
הילד יטופל ביכולת קבלת מרות, דחיית סיפוקים ולהבין שהוא הילד ולא ההורה, כך שהוא לא הסמכות הקובעת בבית!

3. הורים מְרַצִּים, כנועים, אפילו מפחדים מסמכות הורית. הם מגיבים לילד מתוך פחד, רגשות אשמה ורצון "להיות בסדר, להיות הורים טובים" וכו'. מולם עומד ילד שתלטן ש"הופך להם את הבית" (לעתים ה"רודן" שאני פוגשת הוא זאטוט בן 3 שעושה את הטרור !). הטיפול יהיה בחיזוק ההורה, עבודה על סמכותיות, אסרטיביות, יכולת לשים גבולות, ביטחון, להחזיר את השליטה לידיו, לא ליפול למלכודת אשמה וצורך לפצות ולרַצות
(Mimulus, Centaury, Rock rose, Pine, Larch).
הטיפול עם הילד יהיה ביכולת לקבל מרות, דחיית סיפוקים והבנת מקומו בתא המשפחתי (Vine, Chicory).

4. הורים שמרגישים חולשה, פחד, אשמה, צורך לרצות את הילדים, ומבטאים את התחושות הללו בצעקות, כעס, התפרצויות וכך מנסים להטיל מרות. הטיפול יהיה בפער בין החוויה הפנימית של חולשה וחוסר אונים מול הילדים ונחזק אותם (Centaury, Larch, Pine, Mimulus, Rock rose, Agrimony). כמו כן, נטפל בהם באמצעות הרגעת התגובות שלהם כלפי ילדם
(Walnut, Rescue, Holly, Cherry plum).

לסיכום, הורות היא חוויה שניתן ללמוד עליה וממנה כל החיים. הורים שמתייחסים לילדם כנשמה עצמאית, שרוצה לבטא את עצמה וזקוקה לגבולות והמון אהבה, נותנים לעצמם ולילדם אושר וביטחון ושני הצדדים יוצאים נשכרים!