מאמרים מקצועיים

פברואר 2012

מהי רגישות?

רגישות היא היכולת להרגיש את העולם סביבנו באופן מחודד ועוצמתי.

רגישות בבסיסה היא תכונה חיובית וחשובה, היא זו שמאפשרת לנו להבין את האחר ואת עצמנו. היא מציעה לנו דרכי פעולה על פי מה שאנו חשים מהסביבה. הרגישות מהווה חלק ממערך הגנה שלנו, שמתריע על סכנות אפשריות. בעזרתה אנו יודעים לזהות מה האחר מרגיש כלפינו, אם אוהבים אותנו, כועסים עלינו ולפעול בהתאם.

מהי רגישות יתר?

אנשים בעלי רגישות יתר מרגישים לעתים קרובות, שהעולם החיצוני מציף אותם. הם מזהים הרבה יותר פרטים ודקויות בסביבתם, ולכן מוצפים במהירות רבה יותר מאשר אדם אחר.
רגישות היתר גורמת לעוררות גבוהה של מערכת העצבים. היתרונות של אנשים בעלי רגישות יתר מתבטאת ביכולת לחוש מצבים וסיטואציות בצורה מדויקת, קליטה של פרטים קטנים, נטייה לאבחנות ברמה גבוהה, אינטואיציה גבוהה, יכולת להרגיש אמפטיה לסובבים אותם ועוד.
לעומת זאת, המחיר שאנשים כאלה "משלמים" מתבטא בעייפות רבה מהמאמץ, שינויים קיצוניים במצבי רוח, וחיים במתח רגשי גבוה. לעתים, רגישות היתר יכולה להיות מלווה בתחושה של "העולם נגדי" ובכך להביא את האנשים למצב של פגיעות.

הפגיעות הזאת מביאה למצב של תגובת יתר שיכולה להתבטא בתוקפנות, כעס, עצב, ניתוק, רצון להיעלם, לברוח, לפרוץ בבכי בקלות וכו'. אלו מצבים בהם האדם מתקשה להתמודד עם הסיטואציות שהחיים מזמנים לו.

איך אנו מטפלים באדם שמגיע בהצפה רגשית ובחוסר איזון שמתבטא ברגישות יתר?
איך יוצרים מצב של מוגנות פנימית שמאפשרת התמודדות עם העולם מתוך חוויה בסיסית של יציבות?

בתחילת התהליך צריך "לשבור" את מעגל הפגיעות:

הכול מתחיל באופן שבו האדם חווה את המציאות שלו. התגובה שלו לאירועים יומיומיים בחייו היא תוצאה של הבנתו את פני הדברים. כל חוויה יצרה מסקנה, שיצרה תגובה רגשית ובעקבותיה את ההתנהגות התואמת.

כאשר קרה לנו מקרה שנפגענו בו, זיכרון הפגיעה יושב בכל תא בגוף. נותר בנו מין חותם אנרגטי, ולכן במקרה הבא בו נפגענו אנו מגיעים עם מטען של הבנות והתנהגויות בעקבות מה שחווינו באירועים מהעבר. החלק בתוכנו שנפגע בעבר מתחיל לנהל אותנו, אם במישרין או בעקיפין. אם ביודעין או שלא.

אז איך מפסיקים להיפגע?
כדי לעשות זאת אנו צריכים להבין שהפגיעה היא התגובה, כלומר התוצאה. כדי לשנות אותה צריך לחזור לתחילת המעגל של מסקנה – רגש – תגובה.
אנו צריכים ללמוד לשנות את המסקנות שלנו: אם אנו מבינים שהדברים שנאמרו לנו, נאמרו מתוך חולשתו של האחר, ואנו לומדים לקבל את האחר על חולשתו ולא לוקחים את דבריו באופן אישי, אנו לא יוצרים מעגל אנרגטי הקושר אותנו אליו ואותו אלינו.
פגיעוּת היא תוצאה של חוסר יכולתנו לקבל את הזולת, ולכן התגובה שלנו היא שלילית. ברגע שאנו נפגעים מחולשתו של האחר, הבחירה (גם אם היא אינה מודעת) להיפגע היא שלנו, האשמה שלנו מופנית אל האחר, ואז אנו הופכים להיות אלו שפוגעים בו.

אין אדם שנפגע שאינו הופך לפוגע (שולח לשני את כעס / עלבון פגיעתו). אדם אומר לנו דברים מתוך עולמו שלו ונקודת מבטו. אופן קבלת הדברים אצלנו, הוא המקום בו אנו הופכים את עצמנו לאנשים חזקים ועוצמתיים או לאנשים פגיעים וחלשים. מתוך הפגיעות שלנו נולדות התנהגויות ותגובות שאינן מאוזנות. החל מסגירות / תוקפנות / שתלטנות / ריצוי וכו'. אנו נשלטים על ידי הרגשות שלנו. בכך אנו מחלישים את עצמנו יותר, הופכים פגיעים יותר ופוגעים יותר, ובכך "קושרים" את עצמינו לאדם שמולנו.

כאשר מטופל מגיע אלינו אנו צריכים להבין שעלינו לפעול בשני מישורים במקביל:
1. לרפא את העבר שלו, שמנהל אותו לעתים "מאחורי הקלעים" ולא מאפשר לו להגיע לסיטואציות נקי ממשקעים. נלמד את פגיעותיו, ניצור מצב של מוגנות פנימית. נטפל בערכיות שלו שתאפשר מפגש שונה עם העולם החיצוני.

2. בדיאלוג הטיפולי נלמד אותו איך לפרש אחרת את המציאות שהוא חווה. איך לא לקחת דברים באופן אישי, איך ללמוד להתנהל מרובד מנטאלי ולא רובד רגשי. צריך לאמן אותו לצאת מהמסקנות האוטומטיות שלו, ולהרחיב את התודעה והחשיבה שלו לאפשרויות אחרות.
בהתחלה התהליך יהיה טכני ומאולץ, אך כמו כל דבר חדש שאנו לומדים, הדברים מופנמים ועם הזמן התודעה נפתחת לאפשרויות אחרות של מציאות ופרשנות, ומכאן הדרך להבנה שונה – הרגשה שונה – ותגובה שונה נסללת!

ד"ר באך חילק את 38 התמציות ל-7 קבוצות שונות.
בקבוצת רגישות היתר למצבים והשפעות חיצוניות ישנן 4 תמציות:
Agrimony , Centaury , Holly , Walnut.

1. Agrimony – בבסיס הטיפוס הזה ישנה רגישות פנימית. מנגנון ההגנה בעזרתו הוא מנסה להסוות את רגישותו מתבטא בהשקעת אנרגיה כלפי חוץ: שימוש בהומור, קלילות, צחוקים, השראת אווירה של "הכל בסדר", פיזור חיוכים. הוא פועל שאחרים לא יראו את מה שמתרחש בתוכו.
במצב זה נוצר פער בינו לבין הסביבה ופער בינו לבין עצמו. במצב זה אנו יכולים להבין שיש רגישות גבוהה מבפנים איתה הוא לא בא במגע. הפער הזה גורם לפגיעות שחוזרת שוב ושוב.

2. Centaury – בבסיס טיפוס זה ישנה רגישות לאחר. הרגישות מתבטאת באמפטיה ורצון לסייע לאחר. טוּב בסיסי שקיים אצלו כלפי בני האדם. אותה נכונות לתת ולסייע גורמת לו להיות מושפע בקלות מכל אנרגיה דומיננטית בסביבתו ולרצות את האחר.

3. Holly – בבסיס טיפוס זה יש חוסר איזון המתבטא בתוקפנות כלפי העולם. חוויה של חוסר יכולת להתמודד עם סיטואציות, תחושה של הצפה גדולה גורמת להגנה ע"י התקפה. מצב שמרמז לנו על איזושהי רגישות שקיימת אצלו בחוויה שלו את העולם. תוקפנות כמייצרת גבול!

4. Walnut – בבסיס טיפוס זה ישנה רגישות יתר להשפעות חיצוניות, לדעות של אנשים אחרים, לאמירות ואפילו לאנרגיה שהוא חש מהסביבה ומאנשים. התכנים מהעולם החיצוני "פולשים" לתוך המרחב האנרגטי שלו ומשפיעים עליו.

כאשר במהלך האבחון עולה בשיחה מצב רגשי המתבטא בחוסר איזון של אחד מ-4 המצבים המתוארים. ניתן להסיק שהמטופל נמצא במצב של רגישות יתר.

לסיכום:

ככל שאדם יותר שלם עם עצמו וחי בשלום עם עצמו, הוא מאפשר לעצמו להשתלב עם סביבתו ולנהל איתה יחסי גומלין פוריים לשני הצדדים.

ככל שהאדם נפגע (נחלש) הוא פחות משתלב עם הסביבה, ואם הוא נפגע (נחלש) עוד יותר הוא הופך להיות נגד הסביבה.

כאשר אין בתוכנו חולשה פנימית, אין פגיעות!